11 Jan
11Jan

V prosinci 2021 jsme zprovoznili a úspěšně otestovali první na operátorech nezávislou 5G SA síť v ČR.

Implementační aktivity jsme zahájili v červenci 2021 po vyřešení několika problémů (ladění RAN konfigurace, debug síťové konfigurace, (ne)podpora SA režimu v zařízeních i přes deklarace) jsme v polovině prosince uskutečnili první úspěšné funkční testy (datové spojení, testy propustnosti).

Implementace této 5G SA sítě (neboli také konfigurace dle tzv. Option 2) v ČR by nebyla možná bez nezištné podpory několika subjektů, a to zejm. české pobočky fy. Nokia, partnerské společností HiTES CE s.r.o., českého dodavatele průmyslových routerů Smart-Con s.r.o. a nejmenovaného EU dodavatele jádra 5G sítě.

Konfigurace sítě zahrnuje dvě jádra mobilní sítě (tj. 5GC, open source a komerční platforma EU dodavatele) a rádiovou přístupovou síť (tj. 5G NR, platforma Nokia AirScale) vysílající v pásmu 3GPP N78. Během testů byly využity routery Smart-Con ICR-4453 a Zyxel NR5101.

Jedná se o izolovanou testovací síť s konektivitou do internetu omezenou de facto na vzdálenou správu. 5G lab je umístěn v Praze a pokrývá výhradně jeho vnitřní prostory.

Při využití 4x4 MIMO a šířce pásma 100 MHz dosahujeme přenosových rychlostí téměř 600/70 Mbps s latencemi 10-12ms (níže video z testu), tj. de facto teoretických limitů pro danou generaci Nokia AirScale.

V budoucnu zvažujeme rozšíření o další 5G NR pásma (např. N257/N258) formou Open RAN řešení, které umožní dosažení latencí na úrovni jednotek milisekund. Další možností je rozšíření o LTE technologii a v neposlední řadě otestování dalších koncových zařízení, zejm. pak chytrých telefonů.

Zprovoznění kompletní 5G SA sítě potvrzuje naše expertní technické kompetence a podpoří presale aktivity (např. testy a ukázky nabízených řešení). Síť je také na komerční bázi k dispozici dalším subjektům (např. testování RAN nebo CPE). 

Fotografie z 5G SA labu a testování: